Kiedy chcemy kupić dobrą i przydatną kuchenkę mikrofalową trzeba pamiętać, że nie można patrzeć wyłącznie na jej wygląd i cenę. W końcu ma nam służyć przez długi czas, dlatego też powinna być rozsądnie wybrana.

Rodzaj kuchenki

Jedną z podstawowych rzeczy, nad którymi musimy zastanowić się decydując się na zakup kuchenki mikrofalowej to jakiego rodzaju kuchenkę mikrofalową chcemy kupić. Na chwilę obecną producenci oferują nam dwa możliwe rozwiązania: wolnostojąca kuchenka mikrofalowa lub kuchenka przeznaczona do zabudowy. Wolnostojące mikrofale są dużo wygodniejsze ponieważ pozwalają na ciągłe przemieszczanie ich, a także umożliwiają korzystanie poza domem. Jest to szczególnie ważne dla osób, które często podróżują. Taką kuchenkę z pewnością można zabrać ze sobą. Dodatkowo kuchenkę tę dużo łatwiej się czyści i jest dużo łatwiejsza w obsłudze. Minusem jest głośne działanie, co może nieco przeszkadzać w codziennym użytkowaniu. Natomiast kuchenki mikrofalowe do zabudowy to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie lubią kiedy urządzenia domowe psują im wystrój wnętrza. Kuchenkę przeznaczoną do zabudowy szybko i łatwo można ukryć w odpowiedniej szafce. Zwykle są one także dużo bardziej estetyczne i są najlepiej wyposażone. Jednak nie jest to regułą.

Polecane mikrofalówki:


 


Samsung GE89MST

407.37 PLN
Zelmer 29Z024 /

452.18 PLN

 

Podstawowe informacje

Sam wygląd kuchenki to oczywiście nie wszystko. Liczy się również wnętrze. W tym przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych elementów. Na początku należy sprawdzić jaką pojemność ma dana kuchenka. Kuchenki o pojemności ok.17 litrów służą przede wszystkim do podgrzewania niewielkich potraw natomiast takie 40 litrowe (maksymalna pojemność) pozwolą nie tylko na podgrzanie potrawy, ale także umożliwią przygotowywanie całych posiłków, zwłaszcza jeśli kuchenka posiada jeszcze jakieś funkcje dodatkowe. Warto tutaj dodać, że im pojemniejsza kuchenka mikrofalowa tym więcej funkcji dodatkowych posiada, a tym samym daje swoim użytkownikom dużo więcej możliwości.

Oczywiście, niezależnie od tego jaką pojemność wybierzemy, ważne  aby kuchenka mikrofalowa miała zamontowany w środku duży, obrotowy talerz żaroodporny. Na chwilę obecną praktycznie każda kuchenka jest w taki talerz wyposażona jednak zawsze warto dokładnie sprawdzić czy faktycznie jest on żaroodporny i czy łatwo można go czyścić.

Następnym ważnym elementem jest moc, która wpływa na szybkość kuchenki. W praktycznie wszystkich modelach kuchenek moc można regulować jednak najczęściej waha się ona od 700 – 1000W. W przypadku kuchenek z grillem mamy oddzielne oznaczenie mocy grzałki grilla, która powinna mieścić się w przedziale od 700 – 1700W. Im większa moc, tym szybciej uzyskuje się określone efekty, a przy tym oszczędza się więcej energii, bo kuchenka o większej mocy działa znacznie efektywniej.

Z racji tego, że kuchenka mikrofalowa to urządzenie używane bardzo często warto kupić energooszczędną, czyli mieszczącą się w najwyższej klasie energetycznej A (najniższa klasa to G).

Wygodne i nowoczesne kuchenki posiadają także sterowanie elektroniczne. W przypadku tego rozwiązania wystarczy jedynie wprowadzić rodzaj potrawy i sposób przyrządzenia (niekiedy także wagę), a kuchenka dostosuje do niej odpowiedni program. Coraz częściej pojawiają się także kuchenki ze sterowaniem inteligentnym, które wymaga od użytkownika jedynie umieszczenia potrawy na talerzu i określenia sposobu przyrządzenia. Resztę robi za nas kuchenka. Najmniej nowoczesna, a przez to też najbardziej kłopotliwa jest kuchenka mikrofalowa ze sterowaniem mechanicznym, które wymaga nie tylko ręcznego ustawienia mocy, czasu, ale także wagi i sposobu przyrządzenia.

Funkcje

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe to wielofunkcyjne urządzenia, które potrafią znacznie więcej niż pierwsze modele, które wyłącznie podgrzewały potrawy. Większość producentów kuchenek stara się oferować jak najwięcej przydatnych funkcji, a wszystko to w przystępnej cenie.

Do najważniejszych funkcji, które powinna mieć kuchenka, a które z pewnością przydają się w kuchni zaliczyć można: podgrzewanie, szybkie podgrzewanie, rozmrażanie, grill, gotowanie na parze, termo obieg (podobne funkcje jak piekarnik), CRISP, czyli przyrumieniający talerz i grzałka, która pozwala zrumieniać potrawy z obu stron jednocześnie. Warto także sprawdzić czy wybrany przez nas model kuchenki ma opcję podtrzymywania ciepła. Dzięki niej będzie można, po wyłączeniu kuchenki, utrzymywać temperaturę potrawy.

Droższe kuchenki posiadają także opcję nadającą wyjątkową chrupkość potrawom (zwłaszcza frytki, kurczak, itp.) i wiele innych ciekawych, choć mniej przydatnych na co dzień rozwiązań.

Bezpieczeństwo

Dobra kuchenka to bezpieczna kuchenka. Dlatego też trzeba dokładnie sprawdzić czy dany model posiada odpowiednie zabezpieczenia, takie jak możliwość samodzielnego wyłączania się podczas otwierania drzwiczek oraz autmatyczne uruchamianie tuż po zamknięciu drzwiczek.  Kuchenka powinna mieć zainstalowany odpowiedni sygnał zakończenia pracy. Na chwilę obecną jednak każda kuchenka mikrofalowa posiada i sygnał dźwiękowy i specjalne zabezpieczenia. Jest to ich standardowe wyposażenie, o które nie trzeba się martwić.

Ostateczne czynniki

Po zastanowieniu się do czego tak naprawdę chcemy używać kuchenki mikrofalowej możemy wybrać się na zakupy. Dzięki przemyśleniu zakupu nie wydamy zbyt wielu pieniędzy (nie musimy bowiem kupować kuchenki z niepotrzebnymi dla nas funkcjami), a przy okazji wybierzemy tę najbardziej funkcjonalną. Warto tutaj dodać, że najtańsze kuchenki posiadają jedynie funkcję podgrzewania i mają menu mechaniczne. Natomiast im więcej funkcji tym cena automatycznie jest wyższa.